Jak se zbavit zápachu z bot a nohou
Někteří z vás zažili nepříjemný zápach z bot na vlastní kůži a někteří na štěstí ne. Troufnu si říct, že ale naprostá většina z vás to někdy cítila z bot cizích.
Ti z vás co se s tímto problémem potýkají, určitě ví, jak je nepříjemné, když se máte napřiklad zout někde na návštěvě nebo u lékaře.
Naše nohy se potí - u někoho méně, u někoho více. A pokud tekutina vzniklá pocením nemá kam unikat, vzniká tak ideální protředí pro šíření bakterií, které tyto nepříjemné zápachy způsobují. V následujících řádcích se vám pokusím dát několik tipů, jak tomu předejít a nebo jak se toho zbavit.
- Kupujte kvalitní prodyšnou obuv
Ideálně koženou. Kvalitní usně působi podobně jako kůže lidská a umožňují tak vlhkosti se odpařovat. Obuv pravidelně střídejte. Pokud v obuvi trávíte celý den v práci, druhý den si vezměte jinou, ať má čas vyschnout. Lakovanou (např. společenskou) nebo neprodyšnou (např. gumáky) obuv noste co nejkratší dobu a nechte ji vždy důkladně vyschnout a vyvětrat - ideálně na čerstvém vzduchu. Textilní obuv 2x za rok vyperte. Používejte kvalitní deo spreje, které ničí bakterie, ale ne botu a nohu - např. Shoe Fresh Deo.
- Vložky do bot
většina kvalitních výrobců dnes používá také kvalitní vložky a v kombinaci s kvalitními ponožkami by se vám měl zápach vyhýbat. Ale pokud se již s problémem zápachu potýkáte, doporučuju také vyzkoušet vyměnit vložky ve vaší obuvi. Velmi vhodné jsou vložky s aktivním uhlím, které omezuje zápach a nebo vložky s bambusovými vlákny, které omezují pocení.
- Používejte kvalitní ponožky
Používejte takové ponožky, které umí pot nejen sát, ale také ho propouštět dál a přitom vaši nohu udržet v dostatečném komfortu. Ponožky ze 100% bavlny sice dobře sají, ale veškerá vlhkost pak zůstává v ponožce a při delším obutí se vaše noha nebude cítit příjemně a opět se začne tvořit díky velké vlhkosti prostředí vhodné pro bakterie. Již delší dobu se nejen na českém trhu šíří "marketingová vlna" popularizace materiálů ponožek obsahujících ionty stříbra Ag+. Málokterý výrobce je však schopný doložit účinky Ag+ ve svém výrobku a to prokazatelně laboratorními testy. Proto doporučuju volit spíše ponožky obsahující různá další vlákna. Například polypropylen patřící mezi tzv.teplá vlákna dodává ponožkám termo izolaci a pocit suché ponožky.
Protože si toho jsme dobře vědomi, v našem eshopu najdete pouze kvalitní ponožky s těmito vlákny.
- Používejte napínáky do bot
Používání napínáku je podle mě v Česku stále dost podceňovanou záležitostí. Já v používání napínáků vidím hned několik přínosů:
- prodlužujete životnost obuv
- zbavujte se vlhkosti obuvi
- u kožené obuvi vám déle vydrží napnutý tvar
- s napínákem vevnitř se bota snáze čistí, impregnuje, krémuje....
Do kožených bot určitě používejte napínáky dřevěné - skvěle udrží tvar a sají vlhkost. Do textilních bot stačí napínáky pěnové - které odsají vlhkost.
- Impregnace
Všichni určitě dovře víte, že pokud chcete obuv bránit před pronikáním vlhkosti z venku, je dobré ji naimpregnovat. Jenže neuzavře impregnace botu z venku a nezabrání tak také proníkání vlhkosti zevnitř ven? Nebylo by tedy lepší chodit ven pouze pokud je sucho?
V našich podmínkách to je docela těžké a ano, některé impregnace opravdu botu uzavřou a vaše noha se tak bude potit jako v gumákách. Naštěstí diky rozvoji nanotechnologií už jsou na trhu také impregnace, které botu ochrání před vlhkostí z venku, ale zárověň umožní pronikání vlhkosti zevnitř ven. Vyzkoušet můžete například naši impregnaci Nano protect.
- Pozor na plísně
Někdy za nepříjemný zápach můžou také různé plísně. Pokud se tedy se zápachem potýkáte, dbejte hlavně na pořádnou hygienu chodidel. Před spaním vždy dokonale umyjte chodidla a zejména prostor mezi prsty, dokonale vysušte a namažte chodidlo vhodným krémem nebo používejte antibakteriální pěnu. Vyzkoušet můžete také sprej na nohy proti zápachu.
Pokud nic z toho nefunguje, nezbývá než navštívit Vašeho kožního lékaře.
Roman Kopřiva, CZ Boty