Zpět

"Bosá" chůze zase tak zdravá není -ukazují studie

Přidáno: 28. 2. 2016 13:39:13 Počet shlédnutí: 1188

28 Únor 2016

Určitě jste je viděli. Možná je sami nosíte. Speciální boty určené především na běhání, které díky nim má co nejvíce připomínat pohyb naboso (barefoot), protože tak je to nejzdravější.

"Bosá" chůze zase tak zdravá není -ukazují studie

Jenže pravda je možná někde jinde - přibývá hlasů expertů i výsledků odborných studií, které před nimi spíše varují. Výrobce dokonce musí platit odškodné za to, že boty prodával coby zdravé, aniž pro to měl nějaký důkaz. Přesto si podobné obutí čím dál častěji pořizují lidé i na běžnou chůzi a rodiče dávají velké peníze za dětské boty s měkkou podrážkou, protože věří, že právě to je pro jejich potomky nejlepší.

Kdykoli jsem se začala zajímat o to, jaké boty jsou pro moje potomky nejzdravější, narazila jsem na to, že to vlastně nikdo pořádně neví. A že i lékařská doporučení se od sebe hodně liší - zatímco někteří přísahali na to, že dítě musí mít boty, hned jak se prvně postaví a to co nejpevnější, další doporučovali spíše chůzi naboso a boty klidně až ve dvou letech. Nakonec jsem to přestala řešit a obutí jim už dávno vybírám především dle vlastního úsudku.

"Bosá" obuv se musí používat jinak než běžné boty a také jen na omezený čas!

Poslední dobou se však nedá přehlédnout popularita takzvané bosé obuvi - původně šlo především o výrobek určený na běh, s typicky oddělenými prsty. Nabídka se však dávno rozšířila a výrobci nabízejí i obuv pro běžné nošení včetně dětské. A ačkoli jedny takové dětské boty vyjdou nejméně na tisícovku nebo taky skoro na dvě, není zase tak málo rodičů, kteří je kupují, ačkoli jinak počítají skoro každou korunu. Jsou přece zdravé a pro rozvoj dětské nohy tím pádem nejvhodnější.

Jenže tak to dost možná vůbec není. Stačí, když se člověk začne probírat vyjádřeními odborníků a hlavně výsledky různých studií, které zkoumají dopad jejich používání na stav nožní klenby, kloubů a svalů. A ty před nimi poslední dobou spíše varují. Zvláště pokud je člověk nepoužívá správně - vyžadují totiž jiný způsob pohybu, než na jaký jsme my i naše děti zvyklí z běžné obuvi.

Firma vyrábějící obuv pro běh "jako naboso" zaplatí odškodné
A co více, výrobce pětiprsté běžecké obuvi dokonce hodlá zaplatit skoro čtyři miliony dolarů odškodného na základě hromadné žaloby kvůli nepravdivosti tvrzení ohledně zdravotní prospěšnosti nabízené běžecké obuvi pro "bosý" pohyb.

 

Zdroj: www.coka.cz

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info