Jak začít s obouváním u malých dětí
Spousta maminek se nás ptá, kdy začít obouvat své malé děti. V tomto článku na tuto otázku najdete odpověď.
Všechny maminky jsou na své děti pyšné. Jsou pyšné, když dítě poprvé samo zvedne hlavičku, když si poprvé sedne, když udělá první krůček.... A na ty první krůčky svého potomka se těší většinou nejvíc. A čím dříve začne dítě chodit, tím je maminka pyšnější. A proto se spousta z nich snaží dítěti poskytnout oporu pomocí botiček.
Ano, boty poskytují nohám oporu, urychlují vertikalizaci, vedou dítě so stoje a umožní mu déle stát.
Ve skutečnosti ale znemožňují dítěti plazení, lezení a klek. Noha zpevněná zvenku botou, nepracuje dostatečně, vazy se nezpevňují. To vede k přetížení nohou, k plochonoží a k deviaci os nohy. Předčasným obouváním a pohybem v botách dochází také k přetěžování ještě nestabilního trupu. Svojí hmotou boty nárokují hrubou práci velkých svalů dolních končetin a přetěžují kyčle.
Proto je nejlepší nechat dítě co nejdéle bosé. Ideálně dokud se nepostaví a nezačne dobře chodit samo. Dejte zde Vaši pýchu stranou. Dejte mu čas. A dejte mu prostor.
Prostorem myslím dostatečný prostor bez zbytečných opor. Kde jsou opory, tam se dítě vytahuje do stoje rukama a na ještě nepevných nohách spíše než chodí, tak ručkuje od opory k opoře. Tento druh pohybu vede k přetížení nohou, plochým nohám, hypertonu (zvýšené napětí svalů) v kyčlích a hypotonu (oslabení svalů) v oblasti pánve.
OPRAVDU VYDRŽTE NEŽ SE DÍTĚ POSTAVÍ A ZAČNE CHODIT SAMO.
Na ochranu před chladem klidně používejte dětské capáčky, ale doma nechávejte dítě co nejvíce bosé. Přirozená, pevná dětská noha by měla vypadat zhruba tak, jako ta na obrázku.
Rozhodně nikdy nekupujte dítěti boty s úzkou špičkou (spousta maminek ráda kupuje svým princeznám už třeba ve dvou letech špičaté kozačky), boty s tvrdou a neohebnou podešví a těžké boty. Tyto druhy obuvi můžou vést k výše uvedeným problémům a také k mnohým dalším. A noha vašeho dítěte tak, jako ta na obrázku určitě vypadat nebude. Nesprávné obouvání je například také často uváděno jako jedna z možných příčin vzniku skoliózy.
Aby se nohy a s nimi související pohybové funkce správně vyvíjely i nadále, je nejvhodnější začít s barefoot obuví. Tento druh obuvi totiž nejlépe respektuje zdravé formování chodidla a přirozený vývoj nohy.
S barefoot obouváním je vhodné začít kdykoliv i u větších dětí.
Proto všechny naše barefoot boty mají dva páry stélek. Jendy jsou tvarované a jsou vhodné pro barefoot začátečníky a nebo je vašemu dítěti můžete dát do botičky, když víte, že půjdete například do náročnějšího térénu.
Druhé jsou tenké a ploché a jsou vhodné pro děti, které nosí barefoot obuv už od počátku a nebo delší dobu.
I když Barefoot obouvání má své opodstatnění a stále více příznivců, stále je dost maminek, které dávají přednost klasické obuvi. My víme, že při prvních krůčcích jsou velmi důležitým faktorem zdravého formování chodidla zejména kvalitní boty, respektující přirozený vývoj nohy. Proto vybíráme pouze boty od výrobců, kteří to respektují a dodržují stanovené požadavky na kvalitu dětské obuvi. Klademe důraz zejména na to aby boty byly lehké, flexibilní a vyráběny v souladu s ohledem na ergonimii dětské chůze a správnou fixaci nohy.
Zde je tedy stručný postup, jak doporučujeme začít s obouváním u nejmenších dětí:
1. Co nejdéle vydržet bosky nebo ponožky s ABS.
2. Až bude dítě chodit s jistotou a bez opírání se tak začít s barefoot capáčkama.
3. Teprve pak pokračovat s klasickýma capáčkama nebo zůstat u barefoot obuvi.
A ke každým, u nás zakoupeným botám, vždy dostanete nějaký dárek navíc.
Více skvělých rad pro správný vývoj vašeho dítěte najdete například v časopise Umění fyzioterapie (září 2018).